ÚvodO násAikidoYoshinkanShi KonPro členyOdkazy

 

Co je aikido ? 

Aiki nelze zcela popsat
Slovy, řečenými nebo napsanými.
Místo zbytečného řečnění
Pochop díky tréninku.

Ósensei Morihei Ueshiba

       Ósensei Morihei Ueshiba

Ósensei Morihei Ueshiba

        Aikido je jedno z nejmladších japonských bojových umění. Slovo aikido je tvořeno třemi znaky. Ai - harmonie, Ki - energie, Do - cesta (ve smyslu metody či způsobu). Je považováno jednak za systém sebeobrany, ale obsahuje i řadu filozofických, výchovných a morálních aspektů. Obsahuje propracovaný systém technik, při jejichž provádění se aikidista snaží o harmonii mysli a pohybů těla.          

        Zakladatelem aikido byl Morihei Ueshiba, japonský mistr a jedna z největšíchSokaku Takeda postav budo vůbec. Do poloviny 30-tých let 20.století vystupoval oficiálně jako učitel Daito-ryu aikijujutsu, které studoval  u Sokaku Takedy, jehož rodovým válečným uměním Daito-ryu bylo.

      Techniky Daito - ryu měli zásadní vliv na techniky aikido. Dokazuje to jak technický základ, tak i pojmenování některých technik aikido. Jedním z hlavních rozdílů je to, že cílem Daito-ryu bylo v první řadě zneškodnit (usmrtit nebo zmrzačit) protivníka. Ueshibovo aikido naproti tomu vychází z humanistické filozofie, která odmítá násilí.

        Aikido není sport. Ideály sportu svojí fyzickou stránkou zahrnuje, ale vysoce překračuje svým harmonickým zaměřením na duchovní stránku. Aikido je cestou osobního rozvoje, kterou člověk může jít po celý život a ne pouze několik málo sportovních sezón.

                                                                                                                                                         sensei Sokaku Takeda

 

© 2004 webdesign by aikifox                                            úvod       o nás       aikido       yoshinkan       pro členy       odkazy